Sertéseknek
A mikotoxinokról
A mikotoxinok különböző penészgombafajok anyagcsere termékei, amelyek különböző módokon károsítják az állatok szervezetét. Mára már az abraktakarmányok szinte természetes velejárója a mikotoxin szennyezettségük, amellyel meg kellett tanulnunk együtt élni de a tudománynak köszönhetően van már hatékony eszköz a kezünkben ezek káros hatásainak részbeni csökkentésére vagy teljes kiküszöbölésére.
Mi is a premix?
Sokan gyártunk, forgalmazunk, használunk különféle premixeket, de tulajdonképpen mik is ezek, miért van szükség rájuk?
A szárított cukorrépaszelet pellet
2008. óta Magyarországon már csak egyetlen cukorgyár működik, Kaposváron. A kaposvári üzem a keletkező kilúgozott cukorrépaszeletet biogáz előállításra használja fel így ez a nagyon értékes takarmány alapanyag nem kerül ki a takarmány alapanyag piacra. A magyarországi szükségleteket Szerbiából, Horvátországból, Ausztriából, Csehországból származó importtal tudjuk kielégíteni.
A hallisztről: Érdemes használni?
Ma 2024-ben még mindig találkozom azzal a kérdéssel, hogy a halliszt etetése engedélyezett-e gazdasági állatok takarmányozására? A válasz részemről természetesen igen, a vonatkozó előírások betartása mellett. A jelenleg érvényben lévő EU és magyar előírások szerint hallisztet kérődző állatokkal etetni tilos valamint tilos olyan üzemben használni ahol kérődzők számára is gyártanak takarmányt. Hazánkban a tiltás bevezetése előtt sem volt túl nagy hagyománya a hallisztnek kérődzőkkel történő etetésének, jóllehet védett fehérjeforrásként számításba vehető volna.
Takarmányozzunk szójamentesen! Takarmányozzunk szójamentesen?
Sok olyan megkeresést kapunk, amelyben olyan szakmai iránymutatást kérnek tőlünk, hogy hogyan lehetne az otthoni állatállományt szójadara mentesen takarmányozni, de úgy, hogy a termelési színvonal ne csökkenjen.