Aflatoxinok a tejben...
8-9 éve is annak már, hogy az aflatoxin M1 tejben való magjelenése komoly fejtörést okozott a tejtermelő gazdáknak és a híradások is mindenütt erről szóltak, talán ekkor került először a nem szakemberek számára is a köztudatba ez a téma.
Most úgy tűnik, újból számolni kell az aflatoxin nagyobb mértékű jelenlétével. A korábbi években főként a szemes kukoricát tartottuk a fő veszélyforrásnak és a silókukorica szilázst kevésbé, de most ősszel sok helyen előtérbe került a kukoricaszilázs mint aflatoxinnal nagyobb mértékben szennyezett takarmány. Tudjuk, hogy az 50 ng/kg feletti Aflatoxin M1-et tartalmazó tej nem kerülhet kereskedelmi forgalomba, ezért a probléma mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Aflatoxin szennyeződést tartalmazó takarmány etetésekor az Aflatoxin a tejben 1 napon belül megjelenik és 2-3 nap is beletelik mire eltűnik ha a szennyezett takarmányt elhagyjuk. Mit lehet tenni, hogy a lehető legalacsonyabb szinten tartsuk a tej Aflatoxin tartalmát? Teljesen nyilvánvaló, hogy minden gazda maximális gondossággal szerzi be a takarmány alapanyagokat az állatainak és láthatóan penészes szemest nem vesz meg, de a látható penésztől mentes takarmány is tartalmazhat akár sok Aflatoxint is. Az alapos rostálás sokat segíthet, hiszen a portól legalább megszabadulunk és ebben van a legtöbb gomba eredetű anyag, spóra, törmelék, toxin stb. A törtszemek etetését mellőzzük (ha megtehetjük) vagy etessük meg minél előbb, ne raktározzuk hosszú időre, mert a szabaddá váló magbél fantasztikus táptalaj a penészeknek. A CGF, DDGS is potenciális Aflatoxin forrás, de szerencsére ma már a kukoricafeldolgozók is figyelmet fordítanak a vásárolt alapanyag mikrobiológiai állapotára, nem dolgoznak fel akármilyen kukoricát. A bendőacidózis többszörösére növelheti az Aflatoxin felszívódás "hatékonyságát" ezért az egyéb kártétele mellett még ezzel is számolni kell. Ilyenkor még mérsékeltebb Aflatoxin tartalmú takarmánnyal is akár határérték felett Aflatoxin M1 tartalmú tejünk lehet. A takarmányhigiénia és gondos odafigyelés mellett toxinkötő használata is indokolt, mert a korszerű toxinkötő használatával a tejben lévő mikotoxin szennyeződés akár 20-30%-kal is csökkenthető. Az Aflatoxint a multikomponensű toxinkötők (mindenképp ilyet használjunk, mert az Aflatoxin mellett mindig jelen van más mikotoxin is) agyagásvány eredetű összetevője köti a leghatékonyabban. Az általunk forgalmazott Intra ToxinBind XPro toxinkötő klinoptiolit alkotója nagy hatékonysággal köti az aflatoxint is, ezért hatékony és költségkímélő megoldás a mikotoxinok okozta kártételek elleni küzdelemben.
Alacsony szennyeződés esetén az adagja: 25g/tehén/nap
Fokozott szennyeződés esetén: 35g/tehén/nap
Látható penész, magas szennyezettség esetén: 45-50g/tehén/nap
Fontos kihangsúlyozni, hogy a toxinkötő nem csodaszer, használata fontos és hatékony segítség de a takarmányhigiénia és a gondosság nem hagyható el!
Címkék: tejelő tehén